REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 2122 - Toplam yanitlar: 0

GONDEREN: Hacegan__ on 02/15/2013 13:43:02

Bütün soru ve sorunların en doğru cevaplarını veren Alemlerin rabbi olan Allah’ın kitabı Kur’an hemen yanı başımızda olmasına rağmen bir gün olsun açıp yüzüne bakma ve okuma eyiliminde bulunmuyoruz. Halbu ki bu kitap bizim sosyal ve kültürel yaşamımızda bize ışık ve aydınlık olacak bir kitaptır.

Bu kitabın müntesiplerine desek ki; Hiç hayatınız boyunca elinize geçen her kitabı okumanıza rağmen bu kitap sizin kitabınız onu bir kerre de olsa kendi dilinizden mealen okudunuz mu diye sorsak sanırım yüzde doksan dokuzumuz hayır okumadık diyeceklerdir.

Şimdi ben merak ediyorum bu kitabın okunmama sebebi aceba ne olabilir? 1- Bu kitaba varis olduklarını söyleyen insanların yanlış tutum ve davranışlarımı?. 2- Biz bu kitabı anlayamayız bahanesimi?. 3- Ben bu kitabı okursam dünya zevklerinden mahrum kalacağım en iyisi okumayım bir bahanem olsun düşüncesi mi?. Bunların hangisi ne kadar etkin olmuştur bu kitabın okunmamasında bir düşünelim.

Bence hepsinden de birer parça vardır. insanoğlu yapmak istemediği şeylerin bahanesini bulmakta her zaman mahir olmuştur. Halbu ki tüm bahaneleri Bu kutsal kitabın vahyedildiği insan olan hazreti Muhammed çölün ortasında okuma yazma bilmemesine rağmen en iyi anlayarak ve en güzel şekilde anlatarak ortadan kaldırmıştır. Bu kadar açık ve net olan bir gerçeğin asla ban anlamam anlatamam bahanesi olmaz diyorum....

Şimdi Kutsal Kitabımız Kuranı Kerimden Müminin Tanımını Tarifini Öğrenelim Muhakkak ki Yüce Rabbimiz Her zaman doğruyu söylemiştir ve doğruyu tarif etmiştir....

Mü’minler o kimselerdir ki, Allâh anıldığı zaman yürekleri ürperir, O’nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman imanlarını artırır ve Rablerine tevekkül ederler.Enfal Suresi/2...
Şimdi bu ayeti kerimeye göre biz Müminmiyiz değilmiyiz kendimize kendi nefsimize soralım. Rabbimiz anıldığında ve anlatıldığında haleti ruhiyemiz ayeti kerimede anlatıldığı gibimi? Sanırım bu sorgulamanın sonunda herkes kendi konumunu ve yerini görmüştür. Şunda söylemeden geçemeyeceğim Siz bu Kuranı anlamazsınız bunu ancak alimler hocalar anlar diyen bir zihniyetin sonuçları olduğumuzu da unutmayalım. Yaşadığımıza göre Bu kutsal Kitabı okuma ve anlama şansına sahibiz demektir. O zaman bu şansımızı iyi kullanalım diyerek konumuza devam ediyoruz....
Şimdi en can alıcı noktaya geldik; Hani siz bu Kitabı anlamazsınız diyenler var ya işte bu ayetler onların gerçek kimliklerini kişiliklerini samimiyetlerini veya samimiyetsizliklerini ortaya koyacaktır. Bu ayetleri dikkatli okuyalım ve üzerinde düşünelim diyorum.....
Mü’minler onlardır ki Allah’a ve Elçisine inandılar, sonra şüphe etmediler; Allah yolunda mallarıyle, canlarıyle cihadettiler. İşte (iman sözlerinde) doğru olanlar onlardır..Hucurat Suresi/15....
Burada Müminlerin Allah’a ve Elçisine şüphesiz inanmaları Mallarını ve Canlarını gerektiğinde hiç tereddüt etmeden ortaya koymaları istenmektedir. Ne gariptir ki günümüzde bunların tam tersi olmaktadır. “ Bu hususta Yüce Rabbimiz Bu tip insanlara şu eleştirisini yapmaktadır;” Siz Kitabı okuduğunuz halde, insanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Aklınızı kullanmıyor musunuz? Bakara suresi/44… Bizim başımıza ne gelmişse işte bu anlayışta olanların yüzünden gelmiştir. Başkalarına emredip kendilerini unutanlardan. İlahi kudret bu anlayışta olanlara karşı eleştirilerine devam ediyor diyor ki;Deki; "Siz Allah’a Dininizimi öğreteceksiniz? Oysa Allah, göklerde ve yerde olanları bilir. Allah, her şeyi bilendir." Hucurat Suresi/16...
Muhakkak ki Allah’ın Kitabını okuyan Allah’tan Allah’ın istediği gibi çekinen doğrudan ve Doğruluklardan ayrılmayan insanlarda vardır. Onların işi sadece Allah’ın Rızasını kazanmak Dünya ve Ahiretleri için dua etmektir…..
Onlardan kimi de: "Rabbimiz, bize dünyâda da güzellik ver, âhirette de güzellik ver, bizi ateş azâbından koru!" der. Bakara Suresi/201....
Bu güzel dualarının sonunda yüce yaratıcı onların Muhakkak ki kazandıklarından bir paylarının olduğunu açıkça ifade ediyor. Beni anın bende sizi anayım diyen yüce yaratıcının Rahmetine sığınmaktan başka çaremiz mi var ki diyorum….
İşte onlara, kazandıklarından bir pay vardır. Allâh, hesabı çabuk görendir.Bakara suresi/ 202.....
Sonuç olarak diyoruz ki koşullar ne olursa olsun insan doğru ve dürüst olmalıdır. Ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün sözünün doğruluğunu bir kere daha öğrenmiş oluyoruz. Tüm içtenliğimle diyorum ki Yüreğinizden sevgi, Dilinizden Hoşgörü, Yaşamınızdan ahde vefayı eksik etmeyin diyorum…Sevginin gücü sizinle ve sevdiklerinizle beraber olsun….Hacegan......

--------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------

Şükreden İnsan Rabbini bilir, Rabbini bilen insan haddini bilir........      Hacegan.

06/18/2024

*** SanalKahve.com 2008-2023 ***