REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 2442 - Toplam yanitlar: 0

GONDEREN: SuKuT_ on 08/25/2010 09:44:36


Güzel Gören Güzel Düşünür Güzel Düşünen Hayatından Lezzet Alır. (Bediüzzaman)


Her şeyin iyi cihetini ve güzel veçhesini görmek, yani imanlı bir nikbinliğe (iyimserliğe) malik olmak, gü*zel huy ve ahlâkla meşru dairede yaşamak ve bundan İlâ*hî bir haz duymak akıl, kalp ve ruhun her zamanki du*rumu ol*malıdır.

Ruh, akıl ve kalp eğer maarif-i İlâhiye ile, ilm-i iman ve ma*rifetullahı ders veren Risale-i Nur'la salim ise; en tehlikeli anlarda, bedbinlik veren en ümitsiz hallerde, yaşamayı çok acı bulduğun en bunaltıcı ve buhranlı çağlarda, inim inim in*lediğin saatlerde bile nikbin (iyimser) olabilirsin.

Nikbin olmakla da hayatın dağlarvari dağdağaları al*tın*da ezilmekten kurtulmak için şahlar gibi şahlanabilirsin ve şahlanmalısın.

Bilhassa yeis, ümitsizlik ve bedbinlik hislerinin sana mu*sallat olduğu çağlarda ve zamanlarda bütün nikbinlik ve ce*saretini ele alarak yeisin attığı sefahet yatağından fırlamalı*sın ve fırlayacak kudretin özünde mevcut olduğunu bilmeli*sin.

Gözlerinin ümit, saadet ve muvaffakiyet sürurunun ve sevincinin parlak kıvılcımlarıyla parladığını âyineye bakıp görmelisin.

Sakın hiçbir zaman deme ki; her işin kötü gittiği bir sı*rada, insan nasıl ümitvâr ve nikbin olabilir?

Nikbin bir vaziyete sahip olmak demek; daima kuvvet-i imanla dayanmaya, en kötü durumlarda bile herşeyi iyi görmeye, hadiseleri mümkün olabilen en müsbet, yani en olabilir taraflarını elde edebilecek surette karşılamaya hazır bulunan ruhun müsbet bir durumuna erişmektir.

Ruh böyle bir durumu birden bire elde edemez. Ancak bilmelidir ki irade, sabır, sebat ve enerji ile herşeye vasıl olunur.

Gelişigüzel yaşayan adam ölüme sürüklenir. Hadiseleri ve güçlükleri yenmek elinde değilse bile hiç olmazsa kendi kendine telkinlerde bulunmalısın ve istiğfar ve "hasbünallâ*hu ve ni'me'l-vekil" duasına devam etmelisin.

__________________
YENİDENDOĞUŞ AİLESİ OLARAK SENİ RAHMETLE ANIYORUZ DEĞERLİ KARDEŞİM

MEKANIN CENNET OLSUN

http://www.yenidendogus.net/vb/duyurular/21725-selamun-aleykum-kardeslerym-11.html#post183264"Milletimin imanını selamette görürsem,
Cehennem'in alevleri arasında yanmaya razıyım."
Bediüzzaman Said-i Nursi
--------------------------------------------------------------
RAHMAN ve RAHİM olan ALLAHın adı ile ..
07/23/2019*** SanalKahve.com 2008-2015 ***