REKLAM

Paylaş:
RSS 1.0     RSS 2.0

Toplam bakislar: 4074 - Toplam yanitlar: 4

GONDEREN: Almira on 03/25/2009 22:01:30

Gerdeğe mi Ölüme mi....

12 yaşında evlendirilen ve evinden kaçarak kadın tüccarlarının eline düşen küçük China'nın dramını yüzündeki darp izleri anlatıyor.

Etyopya'da bir çocuk düğünü. Çocuklar 13 yaşındaki arkadaşlarının düğününde şarkı söylüyorlar. Onlar için bu bir oyun sadece. Etyopya'nın Kuzeyinde kız çocuklarının yüzde ellisi 15 yaşına varmadan evlendiriliyor.

Leyualem evini terkediyor.... Eşini daha önce hiç görmedi. Yüzünün niçin sıkıca kapatıldığı sorusunu, 'nereye götürüldüğümü bilmemeliyim. Yoksa kaçıp geri eve gelebilirim' diye cevaplıyor.

Leyualem için artık geri dönüş yok...

Leyualem eşiyle birlikte...

15 yaşındaki Yekaba Kerebet doğum sancıları içinde kıvranıyor. 3 gündür doğum sancısı çeken çocuk yaştaki anne adayı akrabaları tarafından hastaneye taşınmış

Etyopyalı Tsegaya Mekonen düğün için hazırlanıyor....

Tsegaya ve eşinin ilk karşılaşmaları...

Nepal'de bir çocuk düğünü. Bishal Shreshta Balami (16) misafirlerin hediyelerini kabul ediyor. Eşi Surita Shreshta Balami (15) tanımadığı insanlar arasında üzgün ve endişeli.

Nepal'de bir düğün.... Burada aileler kız çocuklarını buluğa girmeden evlendirdiklerinde kutsanacaklarını düşünüyorlar.

Kayınvalide düğün alayını bekliyor. Nepal'in bir köyü olan Kagati'de kız çocuklar buluğa girmeden evlendiriliyorlar.

Damat ve gelin daha önce birbirlerini hiç görmemişler. Gelin 11 yaşında.

Bir Nepal töresi.... Aileler kutsanabilmek için çocuklarını kurban ediyorlar.

11 yaşındaki Afganlı Gulam Hader 40 yaşındaki eşiyle yanyana. Kendisini nasıl hissettiğini soran gazeteciye; Bu adamı tanımıyorum. Kendimi nasıl hissedebilirim ki? cevabını veriyor. Bu Fotoğraf 2007 yılında Unicef tarafından yılın fotoğrafı seçilmiş.

Evlendirilmek istendiği için kendini yakmak isteyen bir başka Afganlı çocuk...

Roshan Kasem 8 yaşında... Yanında oturan 55 yaşındaki adamla nişanlandığını bilmiyor. Nişanlanmanın ne olduğunu bilecek yaşta değil ama çetin bir gelecek onu bekliyor.

10 yaşında evlendirilen Rahimi sorumlulukların altında eziliyor ve çareyi kendini öldürmekte buluyor.

Ailesine kaçmak isteyen karısını öldüresiye döven bu adamı haklı bulanların sayısı çok. bir yaşında nişanlandırılan ve 10 yaşında evlendirilen bu kadını ise kimse anlamak istemiyor.

Çocuk yaşta evlendirme geleneği Hıristiyanlar arasında da yaygın. 11 yaşındaki Destaye Amare Ortadoks kilisesinin rahibiyle evleniyor. Etyopya'da Ortadoks rahipler çocuk yaşta kızlarla evlenmek zorundalar

Evlendikleri adamın vicdanına tevdi edilen çocuklar çok acılar çekiyorlar.

Bu kötü gelenek büyük trajedilerle sonlanabiliyor. Evliliğini bitirmek isteyen kadınlar çoğunlukla kadın tüccarlarının eline düşüyorlar ve fuhşa zorlanıyorlar

Stephanie Sinclair... 1973 doğumlu Fotoğraf sanatçısı bu insanlık dramını dile getirdiği Fotoğraf dizisiyle FreeLens ödülünü aldı

GONDEREN: stroyy on 03/25/2009 23:54:47

haberi okurken resmen kanım dondu !  bu nasıl bir zihniyet !  küçük bedenleri , kalpleri , beyinleri insanların zevklerine ve hizmetlerine sunulmasının hiç bir açıklaması ve gerekcesi olamaz . bu ülkelerdeki kadınlar üzerindeki bireysel ve toplumsal şiddet ne zaman son bulacak. Bu ülkelerde"ki kadınlar ne zaman özgürleşeçek !!!

paylaşımın için tşkler almira

Back To Top

GONDEREN: teomanarm on 03/28/2009 18:43:07

şükür edin  türkiye de dogduğunuza ve ülkenizin kıymetini bilin

sizde ve bende onların yerinde olabilirdik.

malesef bizim ülkede de olan ters olaylar yok değil kocası ölen kadın kaynıyla evlendiği günleri unutmayın

sizden ricam bu tür yazılarda ezilen hep kadın görüntüsü vermeyin biraz da erkeklerin düştüğü kötü durumlara hak verin şu dünyada tek duygusal varlık kadın değildir.

Back To Top

GONDEREN: stroyy on 03/28/2009 22:21:40

slm teomanarm bayanmısın, erkekmisin bilemiyorum önemli"de değil zaten.Konuya kadın ve erkek meselesi olarak değilde  İnsani olarak yaklaşmanı isterdim!  yazında haklı olduğun taraflar olabilir .Önemli olan, kadın olsun erkek olsun tüm insanların kişiliğinin gelişiminde, farklı dayatmalar olmaması, eşit fırsatlar verilmesi ve hiçbir cinsin karşı cinse karşı ezik olarak yetiştirilmemesi. Etki tepki meselesi, bir kadına el kaldırana tepki verilmedigi sürece, daha çok eller iner kadınlarin beynine...
huyunu beğenmediğin insanı hayatından men edersin, kadın bir hayvan"mıki onu dayak ile kendi dogrularını üstleyeceksin...hemde zorbayla...bu çagda ! .Bizler birbirimizi anlamazsak ve destek olmazsak bu sorunları aşma yolunda bir adım ileri gidemeyiz. Bizi ancak biz geliştirebiliriz. Bu arada kendine güvenen ve komplekslerinden arınmış tüm erkeklerde bu konuda bizimle birlikte, insanlığın gelişimi için çaba gösterecektir, biliyorum.

Bu, sadece kadın sorunu değil, insanlık sorunudur.Karşılıklı saygı ve anlayış olmadığı sürece bunlar hep olacaktır !

Back To Top

GONDEREN: Almira on 02/18/2011 01:33:17

SİZE SESLENİYORUM ERKEKLER

o ne bir çocuk doğurma aracı
onu görmeyin bir zevk ağacı
odur sonsuz alemimize baş tacı
otüm erkeklerin gönül ilacı
o diyorum çünki kadının adı yok
erkek eğemenliğinde eziliyor çok
ey erkek onu taç diye başına tak
ey erkek ona bir melek diye bak
Atatürk`ten sonra adı yok kaç yıldır